CBG czyli kannabigerol jest jednym z wielu kannabinoidów, które występują w konopiach siewnych. Mimo, że jego stężenie w roślinie jest stosunkowo niskie, może okazać się związkiem o istotnym znaczeniu dla naszego zdrowia. W porównaniu do pozostałych kannabinoidów CBG i jego właściwości są mniej znane, ale choć słabiej przebadany, już dziś budzi nadzieję medycyny. 

 

Po raz pierwszy CBG został zidentyfikowany w 1964r. Przez naukowca Y. Gaoni. Forma kwasowa tego fitokanabinoidu - CBGA jest pierwszym kwasem powstającym w konopi, nazywany jest więc jej komórką macierzystą. W największych stężeniach występuje w konopiach kwitnących, a ze względu na ogromny potencjał prozdrowotny pracuje się nad wyhodowaniem roślin zawierających jego wyższe stężenie. Już teraz izolat CBG dostępny jest w naszym sklepie internetowym pod nazwą NANO CBG.  

 

Badania nad kannabigerolem wciąż trwają, a każde kolejne wskazuje kolejne schorzenia, w których leczeniu mógłby pomóc. Najprawdopodobniej wynika to z tego, iż CBG stanowi punkt wyjścia do syntezy innych rodzajów kannabinoidów, a więc niejako posiada wszystkie ich zalety. 

 

Wykazuje się, że CBG pozytywnie wpływa na organizm w przypadku: 

 

* Choroby zapalnej jelit - Według badań opublikowanych w 2013r. przez Uniwersytet Neapolitański, dzięki właściwościom przeciwzapalnym CBG może pomóc w chorobie zapalnej jelit. Badanie to wykazało, iż kannabigerol znacząco zmniejsza markery stanu zapalnego u myszy i łagodzi zapalenie jelita grubego co jest dobrym prognostykiem i według naukowców rozwiązanie to powinno być stosowane w badaniach klinicznych u ludzi. Jeśli wynik będzie zadowalający, prawdopodobnie CBG będzie stosowane w leczeniu innych  podobnych chorób i schorzeń. 

 

  • Pomaga w leczeniu jaskry - Według badań CBG poprawia drenaż płynów w oku, zmniejszając tym ciśnienie wewnątrzgałkowe. Ponadto kannabinoid ten działa jako środek rozszerzający naczynia krwionośne w oku i poprawia krążenie krwi. Dzięki temu krew jest bogatsza w tlen i dociera do oka, co może być pomocne w przypadku innych schorzeń i chorób oczu. 

 

  • Stymuluje apetyt - Badania opublikowane w 2016r. przez University of Reading wykazały, iż CBG jest kannabinoidem odpowiedzialnym za zwiększenie apetytu. Badanie to zostało  przeprowadzone na szczurach, a przez spożycie przez nie CBG podwoiło spożycie pokarmu. 

 

  • Pomaga chronić mózg - CBG działa jako przeciwutleniacz mózgu, co oznacza, iż może chronić układ nerwowy przed uszkodzeniem. W badaniu przeprowadzonym na myszach kannabigerol poprawiał ich deficyty ruchowe i chronił neurony przed toksycznością. 

 

* Wspiera walkę z rakiem - Dzięki właściwością przeciwutleniającym i przeciwzapalnym, CBG wspomaga walkę organizmu z komórkami nowotworowymi. Według badania przedstawionego w 2014r. CBG może być w stanie zahamować wzrost komórek rakowych - podawanie go myszom hamowało postęp raka jelita grubego. Poza tym badanie wskazało również, iż kannabigerol może mieć właściwości przeciwnowotworowe, co oznacza, że w przyszłości może być on stosowany również do zapobiegania zachorowaniom na raka.  

 

Czy warto inwestować w CBG? 

Mimo, że CBG nie jest tak popularne jak THC czy CBD, posiada wiele korzystnych właściwości. Wiele badań jest jeszcze w bardzo wczesnym stadium, aczkolwiek już teraz fakty, które znamy mówią o wielu pozytywach związanych z kannabigerolem. Warto więc stale je obserwować, bo być może CBG okaże się równie skuteczne jak CBD.