Linalol to naturalny terpen występujący w konopiach oraz w wielu kwiatach i innych roślinach. Posiada kwiatowy, lekko pikantny zapach. Używany jest najczęściej przy produkcji wyrobów mydlarskich, szamponów czy kremów do rąk. Zastosowanie znalazł również jako środek owadobójczy. 

 

Aromat linalolu wielu osobom przypomina zapach lawendy, nie jest on jednak jej czystym aromatem, ze względu na wyczuwalność zapachu przypraw. W konopiach bardzo trudno go zidentyfikować, między innymi dlatego, że zapach marihuany stworzony jest z wielu różnych terpenów, a linalol nie jest jej największą częścią. 

 

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej linalol produkowany jest przez wiele roślin. Już niewielka ilość może pozwolić roślinie odstraszyć owady i przetrwać na tyle długo, by wyprodukować nasiona dla przyszłych pokoleń. Ma on również właściwości przeciwbakteryjne - zmniejsza on obecność niepożądanych bakterii na roślinach, co pozwala na jej prawidłowe funkcjonowanie. 

 

Linalol wykazuje również działanie uspokajające. Wyniki badań przeprowadzonych nad tradycyjnymi amazońskimi terapiami ziołowymi, które obejmowały kilka roślin produkujących linalol wykazały wyraźny wpływ linalolu na ośrodkowy układ nerwowy oraz działanie hipnotyczne, przeciwdrgawkowe i hipotermiczne.