Pinen to związek terpenowy wykazując nieocenione właściwości wykorzystywane w medycynie. Znajduje się on w wielu roślinach leczniczych, także w konopiach. Jego prozdrowotne działanie znane jest już od średniowiecza, choć wówczas nie zdawano sobie sprawy z tego, iż to właśnie ta substancja leczy różne dolegliwości. 

Terpen ten występuje w żywicy drzew iglastych, z której to sporządzano maści przeciwbólowe, które zmniejszały również opuchliznę i redukowały stany zapalne. Według zapisów ludowych żywica świerka lub sosny umieszczana była w ubytkach zębów przynosząc tym ulgę przy stanach zapalnych. Stosowane były również napary głównie przy leczeniu zapaleń dróg oddechowych i infekcjach. 

Prozdrowotne właściwości pinenów potwierdzają również dzisiejsze badania. Dzięki analizie składu konopi dowiedziono obecności dwóch izomerów tego związku. Badania wykazują silne działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Badanie przeprowadzone w 2014 roku dowiodło, iż terpen ten z powodzeniem może być stosowany w leczeniu osteoartretyzmu. Zestawienie kilku izomerów a-pinen wykazał największe działanie hamujące stany zapalne i kataboliczne indukowane przez interleukinę-1β. Dane te pozwalają stwierdzić korzystny wpływ a-pinenu w ludzkich chondrocytach tkanek chrzęstnych. 

Pinen z powodzeniem wykorzystywany jest również jako terapia wspomagająca leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów i stwardnienia rozsianego. Pineny poprzez swoje właściwości poprawiają mobilność osób unieruchomionych przez zapalenie stawów o genezie autoimmunologicznej.