Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) nazywana również choroba depresyjno-maniakalną ma charakterystyczne objawy - stany depresyjne pojawiają się na zmianę z nadmierną aktywnością. Dotyka ona około 2 procent Polaków, głównie młodych osób. Nieleczona może rujnować życie rodzinne, zawodowe i społeczne. Może mieć różne oblicza i u każdego rozwijać się inaczej. 

 

Jak konopie mogą pomóc? 

Kannabinoidy znajdujące się w marihuanie jak wiemy, oddziałują na system endokannabinoidowy, którego celem jest utrzymanie homeostazy organizmu. Przeprowadzone jak dotąd badania wykazały, iż THC, w odpowiednich warunkach może posiadać właściwości przeciwlękowe, nasenne oraz antydepresyjne, co może skutkować poprawą nastroju i dobrego samopoczucia zarówno u osób zdrowych, jak i cierpiących na przewlekłe bóle. Z kolei CBD przeciwdziała skutkom psychoaktywnym spowodowanym zbyt dużymi dawkami THC, a także może mieć właściwości przeciwlękowe, nasenne i przeciwdrgawkowe. Stwierdzono również, że marihuana poprawia funkcje poznawcze u osób cierpiących na schizofrenię, co mogłoby wyjaśniać dowody na poprawę zmagających się z zaburzeniami dwubiegunowymi. 

 

Co mówią badania? 

W 2010 roku badacze z Uniwersytetu w Oslo opublikowali wyniki badań, które przeprowadzone zostały na 133 pacjentach cierpiących na chorobę dwubiegunową. Wykazały one, że pacjenci regularnie stosujący marihuanę mają lepsze wyniki w testach poznawczych, nauce i płynności słownej. Z kolej badania przeprowadzone w 2012 roku przez badaczy z Zucker Hillside Hospital w Nowym Jorku potwierdziły, iż regularne stosowanie marihuany związane było z wyższym poziomem uwagi, lepszym przetwarzaniem informacji i pamięci wśród 200 pacjentów cierpiącym na zaburzenia afektywne dwubiegunowe, którzy obserwowani byli przez 9 lat. Z kolei badania przeprowadzone w 2009 roku zasugerowały, że pacjenci mający ChAD mieli wyższy poziom nasilenia manii i psychozy, jednak te dane gromadzone były jedynie przez 12 miesięcy. 

 

Mimo, że istnieje niewystarczająca ilość badań klinicznych potwierdzających działanie konopii w przypadku zaburzeń afektywnych dwubiegunowych, to istnieje wiele osób, którym one pomogły. Pozostaje nam czekać na naukowe potwierdzenie tych teorii.